5 rzeczy, które musisz wiedzieć o światłowodach

4 lata ago admin 0

Mówimy o nich często, używamy nazwy, ale w gruncie rzeczy nie chcemy się przyznać, że niewiele wiemy o działaniu światłowodów. Sprawdź co warto o nich wiedzieć, jak działa internet światłowodowy i poznaj inne ciekawostki na temat światłowodów.

Jak działa światłowód?

Jak sama nazwa wskazuje – biegnie przez niego światło, które osiąga największą prędkość znaną obecnie ludzkości. W światłowodzie znajduje się szkło, które je przewodzi, ale także wzmacniacze optyczne. To one sprawiają, że maksymalny zasięg komunikacji światłowodowej to wiele tysięcy kilometrów.

Od kiedy używamy światłowodów?

Zanim dzięki światłowodom internet dla firm i odbiorców indywidualnych zdecydowanie przyspieszył, już w latach 70. XX wieku użyto światłowodu na krążowniku USS Little Rock, okręcie armii USA.

Dlaczego światłowody są lepsze niż miedziane kable?

Technologia pozwalająca na produkowanie włókien szklanych o długości nawet 40 km została opracowana w 1981 roku. Za jej sukcesem stały nie tylko parametry przesyłu, ale także cena – światłowód jest znacznie tańszy od miedzi. Jest też cieńszy, mniej waży, zużywa mniej energii, a nawet trudniej przechwycić z niego dane.

Ile przetrwa światłowód?

Według zapewnień producentów: około 40 lat. Najważniejsze nie jest bowiem włókno szklane, które bez problemu nas przeżyje, a plastikowa osłona, która po uszkodzeniu nie zapewnia ochrony rdzenia, np. od wody. Jeśli jest ona odpowiednio wykonana, światłowód jest praktycznie bezawaryjny.

Do czego służą światłowody?

Wbrew powszechnemu mniemaniu, nie są używane wyłącznie w telekomunikacji. Wykorzystuje je również medycyna, podczas operacji oświetlając za ich pomocą organizm.

Znajdują też coraz więcej zastosowań w innych branżach. Spotkamy je w czujnikach do pomiaru naprężeń, ciśnienia czy temperatury w tak skomplikowanych mechanizmach, jak choćby silniki odrzutowe. Coraz częściej zobaczymy je także w codziennych zastosowaniach firm, które zajmują się np. ozdabianiem światłem pomieszczeń nie tylko w dyskotekach.