Aktywność fizyczna w ciąży

9 lat ago admin 0

Należy sobie przede wszystkim uświadomić jedną, bardzo ważną rzecz – ciąża to nie choroba! Tylko niewiele kobiet podczas trwania ciąży boryka się z poważnymi problemami, które nakazują im leżenie w łóżku i odpoczywanie. Jednak w znacznej większości przypadków, ciąża przebiega bezpiecznie i nie musimy się bać tego, że ruch, sport, czy po prostu wykonywanie normalnych czynności dnia codziennego może nam zaszkodzić. Oczywiście, wykonywanie dużego wysiłku fizycznego i nadmierne forsowanie się jest niebezpiecznie, ale odpowiednio dobrane formy sportu, czy inne aktywności fizyczne są nie tylko jak najbardziej bezpieczne, ale również zalecane.

Jest to ważne szczególnie dla kobiet, które przed ciążą prowadziły aktywny tryb życia. Nie można nagle przerwać ćwiczeń, fitnessu, biegania. Nasz organizm będzie się buntował, a i dziecko nie będzie się czuło w ciele, które nie żyje według swojego naturalnego, dotychczasowego trybu. Poza tym uprawianie różnych form sportu w trakcie ciąży ma duże korzyści, zarówno dla matki jak i dla dziecka. Dzięki temu, że będziemy biegać, ćwiczyć pilates, jogę, czy pływać, utrzymamy w miarę jędrną sylwetkę. Każda kobieta boi się otyłości po porodzie. Nie oznacza to, że w ciąży mamy się katować ćwiczeniami i odchudzać, ale warto zachować balans pomiędzy aktywnością fizyczną, a przemęczaniem się.

Dzięki temu po porodzie zachowanym w miarę smukłą sylwetkę i łatwiej wrócimy do wyglądu sprzed ciąży. Warto również wspomnieć, że ćwiczenia są bardzo korzystne dla dziecka znajdujące się w łonie matki, które dzięki ćwiczeniom jest lepiej dotlenione i żyje w zdrowym, sprawnym organizmie. Jeśli nadal nie jesteśmy pewne, czy sport w ciąży będzie dla nas bezpieczny i jaką formę aktywności fizycznej wybrać, zawsze możemy się skontaktować z lekarzem ginekologiem, albo wybrać się do szkoły rodzenia, gdzie specjaliści doradzą nam, co będzie najlepsze dla nas i dla naszego dziecka. Pamiętajmy jednak, że aktywność fizyczna w ciąży jest zazwyczaj bezpieczna i wskazana dla prawidłowego rozwoju matki i dziecka.