Alkoholizm jako przyczyna większości śmiertelnych wypadków na świecie

5 lat ago admin 0

Alkoholizm jest problemem, z którym zmaga się nie tylko polskie społeczeństwo. Alkoholicy często w początkowej fazie uzależnienia ukrywają swoje skłonności do picia dużej ilości napojów procentowych, co utrudnia rozpoznanie problemu i rozpoczęcie leczenia.

Niestety, ale alkoholizm nie jest szkodliwy tylko dla osoby pijącej. Alkoholicy mocno oddziałują na swoim bliskich oraz społeczeństwo, a alkoholizm jest przyczyną większości wypadków śmiertelnych na świecie! W tych wypadkach giną nie tylko alkoholicy, ale bardzo często ofiarami są zupełnie przypadkowe osoby, które miały pecha znaleźć się w nieodpowiednim miejscu.

Alkoholizm a wypadki śmiertelne

Alkoholizm jako przyczyna większości śmiertelnych wypadków na świecieJaki jest związek pomiędzy piciem alkoholu a wypadkami śmiertelnymi? Osoby, które nadużywają alkoholu są bardziej skore do podejmowania ryzykownych decyzji. Nie myślą logicznie i często wydaje im się, że są trzeźwe. W związku z tym często siadają w samodzielnie w roli kierowcy, nawet jeśli nie powinni tego robić. Osoby pod wpływem alkoholu mogą też wchodzić w niebezpieczne miejsca, czy wykazywać inne zachowania, mogące doprowadzić od śmierci ich lub kogoś z otoczenia. Różne badania pokazują, że alkoholicy ulegają śmiertelnym wypadkom od 2,5 do nawet 11 razy więcej niż osoby, które nie sięgają często po alkohol!

Co roku uczestnicy ruchu drogowego, którzy są pod wpływem alkoholu, powodują około 12% wszystkich wypadków samochodowych, a w wielu tych wypadkach sytuacja kończy się śmiercią jednej lub większej ilości osób.

Alkoholizm jako problem społeczny

Alkoholizm z pewnością jest problemem społecznym, z którym niezwykle ciężko walczyć. Osoby, które uzależniają się od alkoholu, nie są zawsze w stanie podejmować racjonalnych decyzji, a to może doprowadzić do różnych zagrożeń. Walka z uzależnieniem od alkoholu jest jednak bardzo ciężka, odbywa się zarówno na poziomie psychicznym, jak i fizycznym.

W jednym z naszych wcześniejszych wpisów omówiliśmy różnice pomiędzy ofertami publicznych i prywatnych ośrodków leczenia alkoholizmu. Polecamy zapoznać się z tym wpisem jako uzupełnieniem przedstawionych tutaj faktów: Prywatna klinika leczenia uzależnień – czym różni się od publicznej.