Jak uniknąć kar RODO?

4 lata ago admin 0

W świetle coraz to nowych przepisów i galopującej biurokracji właściciele firm i pracownicy biurowi muszą poświęcać wiele czasu i energii, aby przeprowadzać wszystko zgodnie z nimi. Ten czas i energia, zamiast być spożytkowany produktywnie na rozwój firmy, jest niestety marnowany na wypełnianie procedur, wśród których ostatnio pojawiła się ustawa o ochronie danych osobowych.

RODO od miesięcy jest zmorą przedsiębiorców i urzędników ze względu na swoje restrykcyjne przepisy, które są często kompletnie oderwane od rzeczywistości, ale przede wszystkim ze względu na absurdalnie wysokie kary za ich nieprzestrzeganie. Jednakże odpowiednia organizacja stanowiska pracy może znacznie ułatwić lawirowanie wśród przepisów i wymogów i umożliwić optymalne funkcjonowanie przedsiębiorstwa, dlatego zamieszczam kilka porad, jak zmodyfikować nasze biura, czy zachowania, aby wszystko było zgodne z nową ustawą o ochronie danych osobowych.

Zabezpieczenie danych jest podstawowym wymogiem RODO i aby tego dokonać trzeba dokonać zakupu odpowiednich mebli biurowych, mianowicie szafek zamykanych na klucz, gdzie będą przechowywane dokumenty zawierające jakiekolwiek dane klientów. Warto zaopatrzyć się w nieprzezroczyste, plastikowe segregatory na biurko, ponieważ dokumenty nie mogą leżeć na widoku petentów. Oczywiście na dane szczególnie wrażliwe potrzebna będzie kasa pancerna.

Jednak mamy XXI wiek i większość dokumentów znajduje się w formie elektronicznej, nie papierowej, dlatego trzeba zainwestować w programy szyfrujące, które zabezpieczą poufne informacje. Ochrona danych cyfrowych jest jeszcze trudniejsza, szczególnie jeśli używamy dysków, które na przykład chcieli byśmy po jakimś czasie sprzedać. W takich sytuacjach ratuje nas demagnetyzer, czyli specjalistyczny sprzęt umożliwiający kasowanie danych z dysku. Dzięki niemu możemy mieć pewność, ze nikt nie znajdzie na nich jakichkolwiek danych, albo zarzuci nam, że takie gdzieś można znaleźć, a najlepszą jakość i skuteczność kasowania zapewnia demagnetyzer ProDevice.