Mierzenie poziomu hałasu miejskiego

10 lat ago admin 0

Pomiary hałasu są konieczne w wielu branżach działalności człowieka, w tym szczególnie w dziedzinie budownictwa. W ostatnich latach w naszym kraju trwała jedna, nieustająca budowa, której niestety towarzyszył gwałtowny wzrost emisji hałasu. Branża budownictwa jest jedną z profesji najbardziej narażonych na negatywne działanie hałasu. Wyobraźmy sobie wielki teren budowy, na którym jednocześnie pracują wiertarki, koparki, młoty pneumatyczne, betoniarki, dźwigi, narzędzia do skuwania i wiele, wiele innych maszyn. Hałas może być potworny. A jego wpływ na zdrowie i samopoczucie człowieka może być naprawdę poważny i niekorzystny.

Organizm ludzki narażony przez dłuższy czas na podwyższoną emisję hałasu nie tylko traci powoli słuch, lub ulega uszkodzeniom pod względem aparatu słuchu, ale również jest poddany innym schorzeniom. Pośrednio hałas przyczynia się do rozwoju wielu chorób cywilizacyjnych, jak nerwica, depresja, nadciśnienie, stres. W budownictwie nazywamy te zespoły dolegliwości chorobami zawodowymi. Ważne jest by unikać dopuszczenia do takich chorób i ich pogłębiania. Dlatego też na terenach placów budowy przeprowadza się regularne pomiary hałasu. Dokonują ich niezależne firmy, które posiadają profesjonalny sprzęt pomiarowy i niezawodną aparaturę. Nowoczesne mierniki mogą mierzyć natężenie hałasu okresowo, czasowo, czy punktowo, w zależności od potrzeb. Można dokonywać uogólnionych pomiarów hałasu na terenie całej budowy, lub na konkretnych stanowiskach pracy.

W gestii pracodawcy jest dbanie o środowisko pracy swoich pracowników, dlatego też pomiary hałasu muszą być wykonywane rzetelnie, bez żadnych przekłamań. W końcu pracownicy, którzy wykonują swoje obowiązki w korzystnych warunkach, czynią to szybciej, chętniej i efektywniej. Natomiast, jeśli poziom hałasu jest zbyt wysoki i ulegną oni jakimś chorobom zawodowym z tym związanym, mogą pozwać swojego pracodawcę i żądać wysokich odszkodowań. Dlatego też wykonywanie pomiarów akustycznych w budownictwie jest tak ważne i potrzebne.

Urządzenia do pomiaru hałasu znajdziesz TU.