Zmieniasz sprzęt w swojej firmie? Oto, co musisz zrobić w pierwszej kolejności

4 lata ago admin 0

Każdy szanujący się właściciel firmy zdaje sobie sprawę z tego, że zaplecze informatyczne należy regularnie poddawać niezbędnej modernizacji. Standardy w tej materii rosną nieprzerwanie i ten, kto sprawę zbagatelizuje, narazi się zapewne na wysokie straty. Przeskok technologiczny w kwestiach oprogramowania bywa czasem tak duży, że warto przy okazji zainwestować w zupełnie nowe komputery. Wiąże się z tym ryzyko, z którego mało kto zdaje sobie w pełni sprawę.

Jeśli naszym zamiarem jest sprzedanie lub zlecenie zutylizowania starych komputerów, bezwzględnie musimy pamiętać o tym, że usuwanie danych z dysku twardego jest po prostu koniecznością. Może się bowiem zdarzyć tak, że ktoś sobie ów dysk wymontuje i sprawdzi jego zawartość, a jeśli będą na nim jakieś newralgiczne dane, to może zechcieć wykorzystać je w niecnych celach. Można sobie teraz pomyśleć – „w porządku, usuwanie danych z komputera, przecież to kwestia kilku kliknięć”. Problem jest jednak o wiele bardziej złożony niż się na pierwszy rzut oka wydaje.

Aby to zrozumieć, należy wyjaśnić, czym w zasadzie jest usunięcie pliku. Kategorycznie nie ma mowy o permanentnym skasowaniu – plik staje się po prostu niewidoczny dla systemu plików, ale jego treść pozostaje nienaruszona. Do momentu, w którym pojawi się na tyle dużo nowych danych, że stare będzie trzeba usunąć. W praktyce wygląda to tak, że trudno jednoznacznie określić, ile ważnych plików jest możliwych do odzyskania, ale pewnikiem jest, że dane sprzed co najmniej kilku miesięcy da się wydobyć i bardzo prawdopodobnym jest, że znajdzie się wśród nich kilka haseł i loginów.

Rozwiązaniem, które umożliwia bezpieczne i trwałe usunięcie zawartości z dysku twardego jest demagnetyzer dysków. Zainwestowanie niewielkiej sumy pieniędzy na zakup lub wypożyczenie takiego zmyślnego narzędzia sprawi, że zyskamy absolutną gwarancję tego, że ze starego dysku twardego nikt nie będzie już w stanie odzyskać nawet jednej linijki kodu. To z całą pewnością konieczna inwestycja dla każdej firmy, tak dużej dla korporacji, jak i dla małego, lokalnego przedsiębiorstwa.

ProDevice