Życie po udarze

7 lat ago admin 0

Coraz więcej osób pada w Polsce ofiarą udarów. Życie po jego wystąpieniu zmienia się diametralnie. Skutki udaru mogą mieć różne nasilenie, lecz każdorazowo oznaczają dla pacjenta prawdziwy dramat. Co wpływa na wystąpienie udaru, jakie są jego skutki i jak go leczyć? Temat jest bardzo szeroki, poniżej kilka słów wprowadzających.

Skąd się bierze udar?

Wpływ na jego wystąpienie może mieć wiele czynników. Począwszy od diety po uwarunkowania genetyczne. Najbardziej narażone są osoby, u których występuje wysoki poziom cholesterolu we krwi, nadciśnienie tętnicze i które regularnie palą papierosy. Jak widać więc, na choroby związane krążenie bardzo silnie oddziałuje tryb życia, im bardziej niezdrowy, tym większe ryzyko wystąpienia niedostatecznego krążenia mózgowego.

Jakie są jego skutki?

W wyniku udaru zaburzone zostaje całe funkcjonowanie organizmu, począwszy od czynności ruchowych aż po mowę. Efekty jego wystąpienia, w zależności od rodzaju, mają różne natężenie. Niektórzy pacjenci wracają do całkowitej sprawności, podczas gdy inni do końca życia mogą borykać się z paraliżem i niemożnością powrotu do normalnego funkcjonowania.

Jakie leczenie po udarze?

Ponownie, w zależności od stopnia natężenia udaru rodzaje opieki medycznej są bardzo różne. W większości przypadków konieczna jest rehabilitacja, zarówno ruchowa, jak i ta związana z aparatem mowy oraz innymi zaburzeniami funkcji organizmu. Od niedawna stosuje się w leczeniu poudarowym metodę NDT Bobath. Jej autorami są czescy naukowcy, Berta i Karel Bobath. Początkowo stosowana była głównie u dzieci z porażeniem mózgowym. Następnie odkryto jej pozytywne zastosowanie w leczeniu także dorosłych po udarze. Koncentruje się ona na akcentowaniu istoty prawidłowej postawy i wzorców ruchowych, poprzez różnego rodzaju działania. Od początku terapii hamuje się nieprawidłowe reakcje. Muszą o tym pamiętać już lekarze i pielęgniarki na oddziale intensywnej terapii, tak by patologiczne zachowania i odruchy nie były utrwalane. Dlatego konieczna jest współpraca całego zespołu lekarzy, pielęgniarek, logopedy, fizjoterapeuty, jak i całej rodziny. Skuteczność terapii NDT Bobath opiera się na całodobowej pomocy pacjentowi w powrocie do prawidłowego funkcjonowania.

Więcej na temat przeczytasz odwiedzając stronę:

NZOZ RST Rehabilitacja