Sprzęt do wspinaczki górskiej

6 lat ago admin 0

Każda osoba, która chce rozpocząć swoją przygodę ze wspinaczką górską, powinna wyposażyć się w odpowiedni sprzęt. Ułatwi nam on poruszanie się po górskich szlakach i zapewni bezpieczeństwo.

Ochrona głowy, czyli kask – podstawowy sprzęt do wspinaczki

Kask to podstawowy sprzęt, który ma na celu chronić naszą głowę. Oczywiście, taki kask do wspinaczki różni się od innych, na przykład rowerowych. Kask powinien być wytrzymały i dopasowany do naszej głowy. Wybierając kask, jak i każdy inny sprzęt do wspinaczki górskiej, stawiajmy na jakość wykonania.

Poręczny karabinek

To mały, aczkolwiek niezbędny element naszego wyposażenia. Wybierzmy taki, który będzie mocny i wygodny w użyciu. Dobrym pomysłem, jest wyposażenie się w parę zapasowych karabinków. Nie jest to ogromny wydatek, a dodatkowy sprzęt zawsze może się przydać.

Mocna uprząż

Mówiąc o sprzęcie do wspinaczki górskiej, nie możemy zapominać o uprzęży. Powinna być wygodna i trwała, a system regulacji szybki i wygodny. Ważne również, aby była lekka i nie obciążała nas podczas wspinaczki.

Buty – bardzo ważny element sprzętu do wspinaczki górskiej

Wybierzmy porządne, profesjonalne, a przede wszystkim dopasowane obuwie. Nie decydujmy się na pierwsze lepsze buty wspinaczkowe. Przed zakupem zapoznajmy się lepiej z produktem. Takie buty powinny być wygodne, aby nie były przeszkodą podczas wspinaczki.

Lina wspinaczkowa

Tego sprzętu wspinaczkowego, z pewnością nie możemy zaniedbywać. Od wytrzymałości takiej liny może zależeć nasze bezpieczeństwo. Liny dzielą się na różne rodzaje, nasz wybór będzie zależał od miejsca, w których chcemy się wspinać. Wyróżniamy liny dynamiczne, statyczne, a także bliźniacze.

Inna akcesoria

Sprzęt do wspinaczki górskiej to nie tylko przedstawione powyżej elementy. Powinniśmy wyposażyć się również w rękawice, przyrządy asekuracyjne, czy czekany. Sprzętu jest naprawdę dużo, ale nie możemy zaniedbywać żadnego z nich.

Gdzie znaleźć sprzęt wspinaczkowy?

W naszej okolicy albo w internecie znajdziemy niejeden sklep alpinistyczny, wspinaczkowy. Możemy popytać znajomych albo poczytać opinie innych w internecie na temat danego produktu. Pomoże to nam w wyborze porządnego i trwałego sprzętu. Pamiętajmy, by nie ograniczać się cenowo, przecież chodzi tu o nasze życie.