Angio-OCT – gdzie znajduje zastosowanie?

3 lata ago admin 0

Badanie angio oct to jedna z najnowszych technologii pozwalająca dostrzec nawet najmniejsze zmiany zachodzące w strukturze oka. Ta nieinwazyjna metoda polega na obrazowaniu mikrokrążenia w siatkówce oka, naczyniówce, a także w choriokapilarach.

Gdzie znajduje zastosowanie Angio-OCT?

W przeciwieństwie do tradycyjnych badań angiograficznych OCTA, Angio-OCT jest całkowicie nieinwazyjne i nie wymaga podania pacjentowi kontrastu. Niestety jednak nie jest ono w stanie zastąpić tradycyjnych i inwazyjnych metod leczenia, ale może być ich cennym uzupełnieniem, szczególnie dla osób potrzebujących regularnej kontroli i obserwacji mikrokrążenia.

Samo badanie trwa jedyne kilka minut i dostarcza obraz En face. Dzięki niemu specjalista może bez przeszkód ocenić splot naczyniowy oka, a także fragmenty wewnętrznej naczyniówki i inne bardzo ważne obszary. Poza tym, badanie antigo-oct jest również świetnym sposobem na obserwację zmian zachodzących w chorobach plamki, czyli AMD, zamknięcia naczynek siatkówki oraz makulopatia cukrzycowa.

Zobacz:  Centrum okulistyczne i optyczne w Gdańsku - Optis 

Wiele laboratoriów, jak i gabinetów okulistycznych coraz chętniej wykorzystuje badanie angio oct u swoich pacjentów. Badanie to zyskuje swoją popularność nie tylko w związku z jego możliwościami technologicznymi, ale także ze względu na jego bezinwazyjne i bezbolesne wykonanie, które nie wywołuje żadnych skutków ubocznych. Co najważniejsze, w przeciwieństwie do tradycyjnych badań, OCT jest całkowicie bezpieczne dla kobiet w ciąży oraz dzieci.

Czym wykonuje się badanie OCT?

Badanie można wykonać przy użyciu aparatu Triton. Pozwala on także wykonać kolorowe i dokładne zdjęcia dna oka, które doskonale zastąpią zdjęcia wykonywane z użyciem kontrastu. Ponadto, aparat ma rozbudowane funkcje potrzebne do kontrolowania i badania jaskry. Podczas badania obszar skanowania jest bardzo duży, dzięki czemu przy jednym badaniu trwającym zaledwie 5 minut, wykonana zostaje pełna diagnostyka obrazowa i jakościowa obszaru plamki, a także dokładnie zmierzona grubość warstwy włókien nerwowych znajdujących się wokół tarczy oka.