Rodzaje terapii alkoholowych

3 lata ago admin 0

Alkoholizm jest chorobą podstępną, uzależniającą od alkoholu zarówno pod względem fizycznym, jak i psychicznym. Niekontrolowane spożywanie alkoholu wywołuje jego ciągłe pragnienie i silną potrzebę przyjęcia chociaż niewielkiej dawki, co bywa doraźnym środkiem na poprawę samopoczucia. Jest to objaw psychiczny, natomiast przy uzależnieniu fizycznym, dostrzegana jest całkowita utrata kontroli nad piciem, a szczególnie brak kontroli nad ilością wypijanego alkoholu. Stany te powodowane są zaburzeniem osobowości, co jest skutkiem zaburzeń psychicznych i niewłaściwym funkcjonowaniem organizmu. Nadmierne picie alkoholu przyczynia się do pogorszenia stanu zdrowia, a w konsekwencji do ciężkich uszkodzeń organów wewnętrznych. Skrajnym przypadkiem ciągłego picia alkoholu może być utrata życia.

Symptomy świadczące o uzależnieniu od alkoholu

W większości przypadków osoba uzależniona najczęściej pije w samotności, wmawiając sobie, że ten wypijany drink jest remedium na problemy, które związane są z pracą czy kłopotami domowymi. W następnej fazie picia po alkohol uzależniony sięga w pracy lub wypija go tuż po przebudzeniu. Na tym etapie można jeszcze dostrzec niepokojące objawy i zgłosić się do specjalisty, który po zdiagnozowaniu problemu skieruje pacjenta do ośrodka uzależnień. Tam podjęta terapia może powstrzymać alkoholika przed dalszym uzależnieniem i nauczyć go kontroli nad własnym życiem bez udziału alkoholu.

W Polsce leczenie alkoholizmu jest bezpłatne, lecz jest to proces trudny i długotrwały. Czas terapii określa się na kilkanaście do nawet kilkudziesięciu miesięcy, bowiem odstawienie alkoholu wiąże się z uczuciem głodu alkoholowego, wymagającego intensywnego leczenia.

Terapie uzależnień prowadzone są w ośrodkach prywatnych i państwowych, lecz to, w jakim ośrodku uzależniony podejmie leczenie jest rzeczą najmniej istotną – terapia alkoholowa powinna być dostosowana indywidualnie, niezależnie od miejsca leczenia.

Rodzaje terapii

Najważniejszą z nich jest psychoterapia, której celem jest uświadomienie uzależnionemu jak bardzo swoim postępowaniem krzywdzi najbliższych, zaniedbuje obowiązki rodzinne i służbowe i jak niszczy swoje zdrowie. Ten rodzaj terapii prowadzony jest przez cztery do sześciu miesięcy, a po uzmysłowieniu sobie niezaprzeczalnych faktów, uzależniony gotowy jest na dalszy etap.

Farmakologia w terapii uzależnień od alkoholu

Terapia leczenia uzależnień uzupełniana jest o leki, wykorzystywane w momencie pojawienia się zespołu abstynencyjnego, po odstawieniu alkoholu. Leki podawane są dożylnie lub doustnie i są to najczęściej witaminy z grupy B, elektrolity, a także benzodiazepiny, łagodzące objawy zespołu abstynencyjnego, czyli drgawki, kłopoty ze snem oraz kołatanie serca.

Każda terapia dostosowana jest do indywidualnych potrzeb pacjenta i wymaga od niego pełnego zaangażowania. Tylko dobra współpraca uzależnionego z terapeutą pozwoli na wyjście z nałogu i rozpoczęcie zdrowego, nowego życia.