Jak wygląda planowanie produkcji filmu?

2 lata ago admin 0

Realizacja filmu reklamowego należy do najbardziej skomplikowanych i najtrudniejszych zadań, z jakimi można spotkać się, promując markę. Z jakich etapów się składa? Od czego zależy powodzenie całego przedsięwzięcia?

Produkcja filmu – komu ją powierzyć?

Zanim przejdziemy do opisania poszczególnych etapów realizacji filmu reklamowego, poświęcimy chwilę na omówienie równie ważnej kwestii. Chodzi o wybór domu produkcyjnego. Najistotniejszym czynnikiem jest oczywiście styl jego pracy oraz jakość poprzednich filmów. Na ten temat najwięcej powie nam portfolio domu. Współpracę najlepiej jest zacząć już z napisanym scenariuszem lub przynajmniej konspektem – wtedy łatwiej będzie opracować kosztorys całego projektu.

Przygotowanie realizacji – pre-produkcja

Realizacja filmu zaczyna się od pre-produkcji. Na tym etapie producent kompletuje ekipę, przeprowadza castingi i, co najważniejsze, dobiera reżysera, którego styl najlepiej dopasuje się do scenariusza. To też czas na dobór rekwizytów i lokacji, w których materiał zostanie nakręcony, a także pozyskanie ewentualnych pozwoleń. Poza tym tworzone są harmonogramy i dokumenty oraz ustalany jest szczegółowy budżet.

Produkcja filmu – właściwe prace

Po dopełnieniu wszystkich formalności, ekipa może przystąpić do zdjęć. W przypadku filmów promocyjnych liczba godzin zdjęciowych wynosi zwykle od 10 do 18. Im więcej ich będzie, tym większe koszty pochłonie cały projekt. Dlatego tak ważne jest dostosowanie się do ustalonego na etapie pre-produkcji harmonogramu.

Postprodukcja – film zyskuje ostateczny kształt

Równie ważna co pozyskanie materiału jest jego obróbka. To właśnie postprodukcja filmowa w największym stopniu decyduje o tym, jak będzie wyglądał klip udostępniony widzom. Ten etap obejmuje między innymi montaż, korektę wizualną, obróbkę dźwiękową oraz dodanie efektów. Jeśli film został nakręcony na taśmie światłoczułej, konieczne będzie też jego wywołanie oraz cyfryzacja. By publikacja filmu przyniosła oczekiwane skutki, postprodukcja powinna być wykonana na profesjonalnym sprzęcie i oprogramowaniu, przez doświadczonego specjalistę.