Czym jest tracker?

2 lata ago admin 0

Energia pozyskiwana z odnawialnych źródeł energii to coraz bardziej popularne zjawisko. Wiele osób decyduje się na panele fotowoltaiczne nie tylko ze względu na środowisko, ale także na niższe rachunki za prąd. Niestety nadal mało wiemy o technice działania, przez co podczas ostatecznego wyboru, najlepiej opierać się na wiedzy i doświadczeniu specjalistów w tej dziedzinie.

Panele obracające się w stronę słońca

Niewielu z nas wie o tym, że aby zwiększyć wydajność paneli możemy zamontować tzw. trackery. Co to takiego i jaki mają wpływ na pozyskiwanie energii? Otóż tracker to instalacja, która umożliwia obrót paneli w stronę słońca.

Dzięki temu, gdy słońce znajdzie się w innym miejscu na niebie, panele mają możliwość obracania się i dalszego pozyskiwania energii. Jest to bardzo dobre rozwiązanie, które wpływa nie tylko na większą ilość prądu, lecz także na jego większe zasoby. Niektóre gospodarstwa domowe i nie tylko magazynują tę ilość energii, która nie jest akurat w danym momencie potrzebna.

Trackery- zasada działania

Jak już wiadomo, konstrukcja ta umożliwia podążanie za słońcem. Jednak co dokładnie wpływa na zmianę pozycji paneli fotowoltaicznych? Najważniejszym elementem jest sterownik, który ułatwia przesuwanie się paneli względem słońca. Jego działanie opiera się na czujnikach oświetlenia albo GPS.

Żeby wszystko mogło zacząć sprawnie działać niezbędne są silniki, które będą odpowiedzialne za napędzanie. Ktoś może zapytać skąd pobierana jest energia do tego celu? Odpowiedź nie jest zbyt skomplikowana, ponieważ cały mechanizm działa dzięki energii pobieranej z paneli fotowoltaicznych.

Fotowoltaika pozwala na przetwarzanie energii słonecznej na prąd. Jeśli interesuje nas założenie paneli słonecznych, powinniśmy zagłębić się w ten temat. Wpłynie to na możliwość podejmowania własnych decyzji co do wyboru urządzeń, jak i samego montażu. Trzeba jednak pamiętać, że to osoba znająca się na tym musi zamontować i ewentualnie serwisować panele fotowoltaiczne.

Więcej informacji na temat paneli fotowoltaicznych i ich działania można znaleźć na stronie hurtowni fotowoltaicznej PV Star.