Do czego służą stemple budowlane?

3 lata ago admin 0

Stemple budowlane są wykorzystywane podczas budowy domów, a także dużych budynków. Są elementem tymczasowym, ale nie da się bez nich budować, ponieważ pozwalają zapewnić odpowiedni poziom bezpieczeństwa w trakcie pracy. Ich zadaniem jest podpieranie ścian i stropów.

Co to są stemple budowlane?

Stemple budowlane są niezbędne na każdej budowie. Inaczej nazywane podporami stropowymi, znacznie przyspieszają prace i zwiększają bezpieczeństwo. Ze stempli korzystają profesjonaliści i osoby, które działają samodzielnie. Ze stempli korzysta się podczas budowy lub przebudowy domu, budowy garażu i obiektów gospodarczych, a ich zadaniem jest podparcie ścian i stropów. Mimo że zastosowanie stempli budowlanych jest tymczasowe, to są niezbędnym elementem na każdej budowie.

Rodzaje stempli budowlanych

Wyróżnia się stemple drewniane i metalowe, które mają regulowaną wysokość. To, ile stempli będzie potrzebne na budowie, zależy od tego, jaka jest ich nośność. Stemple drewniane najczęściej są używane podczas budowy domów jednorodzinnych.

Panuje taki pogląd, że lepiej jest stosować metalowe podpory, ponieważ łatwiej i szybciej można zrobić szalunki stropowe. Stemple metalowe są też bezpieczniejsze, bo mają określoną wartość udźwigu. Jednak przy budowach domów jednorodzinnych dużo popularniejsze są stemple drewniane, które także spełniają swoje zadanie.

Ile kosztują stemple budowlane?

Drewniane stemple są zdecydowanie tańsze od metalowych. Stemple o długości 2,6 – 3 m można kupić już od 5 zł za sztukę. W przypadku metalowych istnieje możliwość ich wypożyczenia. Na rynku są firmy, które się tym zajmują. Niestety, jest to dość droga inwestycja. Zakup nowych podpór to koszt w granicach 70 – 90 zł za sztukę, a do tego dochodzi jeszcze zakup głowic i trójnogów. Bez tych elementów nie ma możliwości montażu metalowych podpór. Jeśli chodzi o cenę wynajmu stempli, to ustalana jest indywidualnie.

Nie da się ukryć, że bez stempli nie ma możliwości przejść przez cały proces budowy, która sama w sobie jest kosztownym przedsięwzięciem. Z tego powodu zdecydowana większość inwestorów wybiera stemple drewniane.