Jak często wykonywać terapię manualną by była ona skuteczna?

6 lat ago admin 0

Jak sama nazwa wskazuje terapia manualna to zabiegi, które wykonuje się za pomocą rąk. Jest to znana od dawna metoda leczenia dysfunkcji ruchu, narządów wewnętrznych oraz również traumy psychicznej. Podstawowym założeniem terapii manualnej jest diagnoza oraz leczenie z naturalnych procesów organizmu człowieka.

Terapia manualna powinna być poprzedzona dokładnym badaniem pacjenta oraz szczegółowym wywiadem. Badania powinny składać się z oglądania, palpacji, a także testów mięśniowych pacjenta. Ponadto należy przeprowadzić ocenę ruchomości stawowej oraz inne badania, w tym prześwietlenia, w celu ustalenia charakteru dolegliwości. Podstawą i celem zabiegów jest usunięcie i uśmierzenie bólu. Dlatego tak ważne jest znalezienie przyczyn jego powstawania oraz doprowadzenie do właściwego funkcjonowania stawów, oraz normalizacji napięcia mięśni.

Zastosowanie terapii manualnej

Terapia manualna ma bardzo szerokie zastosowanie. Zajmuje się przede wszystkim bólami kręgosłupa oraz spowodowanymi przez kręgosłup, uszkodzeniami przeciążeniowymi, a także mechanicznymi mięśni, stawów, wiązadeł, stawów kolanowych, barkowych czy biodrowych. Do terapii manualnej kierowane są osoby z oznakami dyskopatii, drętwieniem kończyn, stanami napięcia mięśniowego czy bólami głowy.

Terapia manualna – jak często?

O częstotliwości wykonywania zabiegów terapii manualnej decyduje lekarz albo fizjoterapeuta po dokładnym wywiadzie i badaniu pacjenta. Wszystko uzależnione jest od schorzenia oraz stanu zdrowotnego chorego.
W przypadku ostrego stanu takiego jak nagły wypad dysku, zabiegi terapii manualnej stosuje około trzech, czterech razy w tygodniu.

W razie przewlekłych dolegliwości kręgosłupa takie zabiegi lekarz lub fizjoterapeuta zaleca raz, dwa razy w tygodniu. Jeżeli terapia manualna dotyczy stanów pourazowych, to początkowo zabiegi wykonuje się trzy, cztery razy w tygodniu a później w ramach profilaktyki jeden, dwa zabiegi w tygodniu, w zależności od postępów w leczeniu. Najdłużej trwa terapia w przypadku chorób zwyrodnieniowych, pacjenci w tym czasie dostają ćwiczenia do domu, a z fizjoterapeutą spotykają się co osiem, dziesięć dni.