Na czym polega profilaktyka ortodontyczna?

2 lata ago admin 0

Wady zgryzu są w Polsce bardzo powszechne, co łatwo zauważyć. Wiele osób nie podejmuje się ich leczenia, głównie z obawy dyskomfortu towarzyszącego temu procesowi, ale też z powodu wysokich kosztów. Warto więc wiedzieć, że wadom zgryzu można zapobiegać – ale trzeba zacząć robić to bardzo wcześnie.

Profilaktyka ortodontyczna potrzebna od pierwszych dni życia

Wykluczając skłonności dziedziczne do występowania wad zgryzu, powodujące najczęściej poważne deformacje kości, skrzywienie zębów bierze się z niewłaściwych działań. Rodzice już od pierwszych dni życia swojego dziecka mogą wiele zdziałać, by zęby, które mu wyrosną, były proste, co pozwoli zaoszczędzić wielu problemów, bólu, kompleksów, a także oczywiście pieniędzy. Co ma znaczenie? Czym jest profilaktyka ortodontyczna?

Bardzo istotne jest już to, w jaki sposób kładzie się dziecko, a także je karmi. W tym pierwszym przypadku nie powinno się kłaść dziecka całkiem na płasko, gdyż w tej pozycji jego usta nie domykają się, a żuchwa opada, co sprzyja tyłozgryzowi. Zła pozycja podczas karmienia, czy to naturalnego, czy butelkowego, także może zaburzać rozwój narządu żucia. Ważne jest na przykład to, by podczas karmienia naturalnego pierś nie uciskała brody dziecka.

Za niechlubnego sprawcę wad zgryzu uważa się też smoczek, zarówno ten używany do uspokajania dziecka, jak i do karmienia. Należy dobrze dobrać między innymi jego rozmiar, a jeśli chodzi o kształt, nie jest to problem, gdyż w sprzedaży można znaleźć specjalne smoczki anatomiczne – ortodontyczne. Bardzo ważne jest też, by pilnować aby dziecko nie ssało kciuka – działa to jeszcze gorzej niż ssanie smoczka, ale z tym także nie można przesadzać. Negatywnie na rozwój zgryzu wpłynie też długotrwałe nagryzanie przedmiotów, na przykład gryzaków podczas ząbkowania.

Jak najwcześniej leczyć

Wiele osób czeka z rozpoczęciem leczenia wad zgryzu aż dziecko urośnie, a jego narząd żucia całkowicie się rozwinie. Tak naprawdę jednak ortodoncja zaleca, by jak najwcześniej udać się do lekarza, na przykład, gdy zauważy się, że usta dziecka nie domykają się i jego zęby są stale widoczne.

Jeśli u dziecka pojawiają się zauważalne wady zgryzu, należy zgłosić się do ortodonty. Specjalista dobierze odpowiedni program i sposób leczenia. 

Więcej informacji na temat profilaktyki ortodontycznej można znaleźć na stronie https://3gdentist.eu/services/ortodoncja/