Dom ze szkieletem stalowym – czy warto?

4 lata ago admin 0

Dom ze szkieletem stalowym nadal nie jest w Polsce domem często spotykanym. Warto to zmienić i poznać zalety jego konstrukcji. Co warto wiedzieć o domach ze stalowym szkieletem?

Co trzeba wiedzieć?


Dom ze stalowym szkieletem powstaje na bazie profili wykonanych ze stali galwanizowanej. Najczęściej wykorzystywane są profile zimnogięte wyprodukowane ze stali konstrukcyjnej 350 lub 280. Dodatkowo wyposażone w powłokę ogniotrwałą.

Szkielet stalowy umożliwia budowę domu o wysokości nawet do 6 m. Dzięki temu można stawiać budynki jednorodzinne, garaże czy budynki przemysłowe.

Zalety domu ze szkieletem stalowym

Zastanawiając się, jakie zalety domu ze szkieletem stalowym można wymienić na pierwszym miejsce, należy wspomnieć o krótkim czasie budowy. Wzniesienie konstrukcji stalowej zajmuje od 4 do 7 dni. Wybudowanie domu pod klucz to czas maksymalnie 4 miesięcy.

Warto również wspomnieć, że dom można budować o każdej porze roku. Jest to duże udogodnienie, gdyż sezon budowy domów tradycyjnych, ze względu na konieczność przeprowadzenia robót mokrych, wyklucza opady oraz mróz.

Dom ze szkieletem stalowym ma większą powierzchnię użytkową od domu budowanego metodą tradycyjną. Dlaczego? Ściany domów szkieletowych mają mniejszą grubość. Dom, który zostanie prawidłowo ocieplony będzie szybko się nagrzewał.

Kolejną zaletą domu ze szkieletem stalowym jest ich duża trwałość. Profile stalowe, przez wzgląd na specjalną powłokę ocynkowaną wyróżniają się dużą wytrzymałością na korozję. Czas użytkowania domu, bez konieczności przeprowadzenia generalnego remontu, jest określany nawet na pół wieku. Remont domu wewnątrz jest dużo mniej wymagający finansowo i logistycznie niż remont bądź unowocześnienie konstrukcji domu.

Dom ze szkieletem stalowym najczęściej wykańczany jest przy użyciu płyt kartonowo – gipsowych, dzięki czemu przeprowadzenie instalacji jest wyjątkowo łatwe. Nie ma potrzeby wykuwania specjalnych bruzd, instalacje zostaną ukryte pod płytami.

Domy ze szkieletem stalowym to propozycja dla osób poszukujących ekonomicznego sposobu na budowę własnego, wymarzonego domu.