Na czym polega wycena mieszkań?

3 lata ago admin 0

Jaka jest wartość Twojej nieruchomości? Jeśli zadajesz sobie to pytanie, przygotowując się na przykład do sprzedaży domu lub mieszkania, z pewnością przeglądasz oferty z lokalnego rynku, sprawdzając w ten sposób, jak kształtują się ceny. Musisz jednak wiedzieć o tym, że ustalenie ceny nieruchomości to zadanie, które trzeba powierzyć specjaliście. Ceny mieszkania lub domów nie biorą się przecież z kosmosu. Wycena mieszkań to profesjonalna usługa, którą na co dzień zajmują się wykwalifikowani rzeczoznawcy.

Na czym polega wycena nieruchomości?

Jak ustalić cenę nieruchomości? Bez wątpienia wpływa na nią metraż powierzchni użytkowej, stan techniczny budynku, lokalizacja. Żeby jednak wszystkie te czynniki zsumować i ustalić, jaką kwotę należy zapłacić za nieruchomość, trzeba znać się na rzeczy. Dlatego też wyceną mieszkań zajmują się rzeczoznawcy, którzy posiadają odpowiednie uprawnienia do wykonywania tego zawodu. Przygotowana przez nich wycena to tak zwany operat szacunkowy. To bardzo ważny dokument, którego powstanie, a także sam fizyczny wygląd tak naprawdę reguluje ustawa. W dokumencie musi znaleźć się sporo informacji, które dotyczą między innymi tego, w jaki sposób wykonywany był operat, jak kształtują się ceny nieruchomości na lokalnym rynku, wreszcie jakie będzie przeznaczenie nieruchomości. Takiej wyceny dokonują między innymi specjaliści przed staraniem się o kredyt hipoteczny. Zwykle banki wysyłają swoich rzeczoznawców, którzy sprawdzają faktyczną wartość nieruchomości, zanim zostanie na nią przyznany kredyt.

Składowe wpływające na wycenę nieruchomości

Jest sporo składowych, które wpływają na ostateczną wycenę nieruchomości. Jedną z najważniejszych jest stan techniczny budynku. Dlatego też budynki z rynku wtórnego, które często wymagają sporo remontów, wyceniane są niżej. Z drugiej strony współcześnie ceny nieruchomości nawet tych z drugiej ręki idą w górę. Związane jest to między innymi z tym, jak obecnie kształtuje się rynek nieruchomości. Biorąc wszystko pod uwagę, rzeczoznawca wycenia nieruchomość.