Wyposażenie klatki – co będzie niezbędne dla Twojego chomika?

6 lat ago admin 0

Gdy zdecydujemy się powierzyć chomika w opiekę naszemu dziecku, pojawi się zasadnicze pytanie: gdzie kupić klatkę i jakie wyposażenie dla chomika jest niezbędne. Wbrew pozorom nie jest to taka banalna sprawa jakby się mogło wydawać.

Jakie wyposażenie dla chomika warto wybrać?

Klatka dla chomika powinna być wyposażona we wszystkie niezbędne do prawidłowego rozwoju gryzonia elementy. Absolutnie podstawowymi i oczywistymi elementami wyposażenia są:

  • poidełko – nasz pupil musi mieć stały dostęp do wody. Najlepiej jeśli będzie to woda wcześniej przegotowana i oczywiście ostudzona. Wodę należy codziennie wymieniać, a samo poidełko umieszczać w taki sposób, aby nie dostawały się go niego żadne zanieczyszczenia.
  • domek – jest to niezwykle ważne miejsce dla gryzonia. Zapewnia mu zarówno spokój i azyl, ale również pełni funkcje spiżarni. Najlepszym wyborem jest domek wykonany z drewna, najlepiej z jak największą ilością otworów. Zapewni to zarówno dobrą wentylacje, jak i większą trwałość domku. Zdecydowanie nie polecane są domki plastikowe, które szybko mogą stać się ofiarą ząbków chomika.
  • karmidełko – podobnie jak w przypadku domku, lepiej jest nie kupować plastikowego. Najlepszym wyborem będzie karmidełko wykonane z porcelany, ewentualnie z gliny.
  • kołowrotek – niezwykle istotne miejsce dla chomika. Zapewni mu rozrywkę i zabawę. Najlepiej jest wybierać wersje metalowe, z jak najgęstszymi szczebelkami, co zapewni względne bezpieczeństwo zwierzakowi podczas szaleńczych zabaw.

Dodatkowe gadżety dla chomika

Wyposażenie klatki dla chomika można dodatkowo uzupełnić o kilka co prawda nieobowiązkowych elementów, ale sprawiających wiele radości gryzoniowi. Są to np. różnego rodzaju drabinki i rurki, których celem jest skłonienie zwierzaka do wspinaczki i aktywnego spędzania czasu w klatce.

Oprócz tego doskonałym pomysłem na wyposażenie dla chomika jest umieszczenie w klatce gałązki drzewka, które chomik będzie mógł sobie spokojnie obgryzać. Istnieje duża szansa, że obecność takiej gałązki odciągnie go od dewastowania elementów wyposażenia swojej klatki.