Jak zostać instruktorem PNF?

5 lat ago admin 0

Skrót PNF tłumacząc z języka angielskiego oznacza proprioceptywne nerwowo-mięśniowe torowanie ruchu. Metoda PNF te jedne z najczęściej stosowanych sposobów na wykonywanie ćwiczeń terapeutycznych. jest to metoda, która szczególnie doskonale sprawdzi się w przypadku leczenia oraz rehabilitacji wszystkich osób cierpiących na schorzenia układu ruchu, a także te, które zmagają się z licznymi dolegliwościami neurologicznymi.

Oczywiście nie każdy może zostać instruktorem PNF. Aby móc zostać taką osobą trzeba przede wszystkim ukończyć odpowiednie szkolenie bądź kurs. W przypadku zdecydowanej większości organizatorów takie szkolenie kierowane są przede wszystkim do specjalistów, powstanie udokumentować swoje wykształcenie kierunkowe, lekarskie bądź fizjoterapeutyczne. Tylko takie osoby mają szansę na zostanie instruktorem PNF. Takie kursy dla instruktorów składają się z dwóch części. Pierwsza jest nieco krótsza i obejmuje zagadnienia teoretyczne, natomiast druga nieco dłuższa obejmuje zagadnienia praktyczne.

PNF to niezwykle nowoczesna a przy tym bardzo wszechstronna koncepcja rehabilitacji. Nic więc dziwnego, że szkolenia pozwalające na pracę jako instruktor PNF w ostatnim czasie cieszą się coraz większą popularnością. Co ważne jest to koncepcja, która ciągle się rozwija, dlatego też warto uczestniczyć regularnie w takich szkoleniach, aby pogłębić posiadaną przez siebie wiedzę i umiejętności (dotyczy to oczywiście osób pracujących jako instruktor PNF).

Instruktorzy PNF w swojej pracy wykorzystują przede wszystkim wielozmysłowe bodźcowanie. Polega ono przede wszystkim na:

  • kontakcie manualnym (instruktorzy uczą pacjentów na nowo odpowiednich chwytów, które będą stymulował receptory skóry pacjenta, co znacznie ułatwi dokładne określenie kierunku wykonywanych przez nich ruchów),
  • kontakcie wzrokowym (instruktor oczy pacjenta kontroli korekcji jego ruchu),
  • w kontakcie słownym (instruktor PNF uświadamia pacjentowi, jak ma wykonywać poszczególne ruchy – uświadamianie zawsze odbywa się przy pomocy krótkich i bardzo wyraźnych komend).