Czy odbycie szkolenia z pierwszej pomocy jest obowiązkowe?

7 miesięcy ago admin 0

Wielu pracodawców, ale i niejednokrotnie samych pracowników, często zastanawiało się, czy szklenie z pierwszej pomocy, choć bardzo przydatne i z pewnością potrzebne jest obowiązkowe. Czy regulują to jakieś przepisy prawa? A jeśli tak, to jakie są szczegóły?

Czy jest taki obowiązek?

Gdyby ktokolwiek miał w tym punkcie jakiekolwiek wątpliwości, to tak szkolenia z pierwsze pomocy są w Polsce obowiązkowe. Zakres obowiązków z pierwszej pomocy w pracy, ze strony pracodawcy jest bardzo wysoki. Musi on zapewnić przede wszystkim niezbędny sprzęt ratunkowy, taki jak apteczka, czy też punkt pierwszej pomocy, ale także musi przeprowadzać regularne szklenia pracowników z tego zakresu.

Dlaczego to takie ważne?

W przypadku zagrożenia zdrowia lub życia natychmiastowa pierwsza pomoc jest kluczowa dla późniejszego stanu zdrowia poszkodowanego. Oczywistym jest, że nawet najlepsza załoga karetki, w najmniej ruchliwej na drogach porze dnia dotrze dopiero za kilka minut. Osoba poszkodowana niema tyle czasu, dla niej istotne są wręcz sekundy. I właśnie dlatego osoby, które udzielają pierwszej pomocy muszą umieć to robić, aby do czasu przyjazdu profesjonalnych służb ocalić ludzkie życie.

Aby jednak było to możliwe, konieczny jest trening, który suche fakty i regułki przekształci w wykonywane instynktownie działania. Bez zastanowienia, bez wahania i strachu. Tylko w taki sposób udzielana pierwsza pomoc może być skuteczna. Aby jednak taka była, niezbędne są szkolenia z pierwszej pomocy.

Podstawa prawna

Pracodawca wg Art. 209 kodeksu pracy, ma obowiązek zapewnić wszystkie środki w celu zachowania bezpieczeństwa w zakładzie pracy, a zgodnie z art. 2091 1 pkt 1, pracodawca jest zobowiązany do wyznaczenia pracowników do udzielania pierwszej pomocy.

Kwalifikacje tychże pracowników powinny być stale poprawiane i utrzymywane możliwie na najwyższym poziomie.

Jak więc widać zarówno podstawy prawne, jak i moralne strony tego zagadnienia są niezwykle silne. Warto o tym pamiętać, w przypadku zagrożenia, z punktu widzenia pracodawcy posiadamy wyszkolonych pracowników, a z punktu widzenia pracowników, że są oni chronieni w możliwie i w największym stopniu bezpieczni.

Krakowska Grupa Ratownicza