Na czym polega holter EKG?

4 lata ago admin 0

Monitorowanie własnego stanu zdrowia jest bardzo ważne. Zwłaszcza gdy mamy wątpliwości co do prawidłowej pracy serca. Rozwiać może je lekarz, który zleci szereg badań mających na celu określenie występowania ewentualnych jednostek chorobowych i w przypadku ich stwierdzenia – zaleci odpowiednie leczenie. Do monitoringu pracy serca najczęściej wykorzystuje się holter EKG. Na czym polega takie badanie?

Przez całą dobę

Holter EKG to niewielkie urządzenie, którego zadanie jest proste. Ma on monitorować pracę serca przez całą dobę. Oznacza to, że pacjent, który jest poddawany badaniu, ma podłączone do piersi urządzenie i nie ściąga go nawet w czasie snu. Wykorzystuje się go w diagnostyce kardiologicznej w badaniach, które trwają 24 lub 48 godzin. Pacjent może więc być badany w zwykłych, domowych warunkach. Badanie trwa nieprzerwanie, więc nie może ono być miarodajne i dawać najlepszy wgląd w stan zdrowia konkretnego pacjenta.

Miarodajne wyniki

Długotrwałe badanie EKG pozwala najlepiej ocenić stan serca. W czasie wizyty w gabinecie lekarskim pacjent może się denerwować i już z tego powodu mieć podwyższone ciśnienie. Siłą rzeczy badanie EKG da zawyżony wynik, który będzie dość niepokojący. Wizyta domowa lekarza pozwoli na zbadanie pacjenta w warunkach, które są dla niego wyjątkowo komfortowe. Holter z kolei pozwoli na ocenę pracy serca w normalnych sytuacjach, z którymi pacjent spotyka się na co dzień. Dzięki temu można najlepiej ocenić, czy rzeczywiście potrzebuje on leków i jakich ich dawek.

Założenie holtera

Na założenie holtera najczęściej trzeba udać się do poradni kardiologicznej. Obecnie jednak możliwe jest skorzystanie z pomocy lekarza we własnym domu. Wizyta lekarska w domu to sposób na skorzystanie z pomocy fachowca bez wychodzenia z własnego domu. To świetne rozwiązanie zwłaszcza dla osób starszych lub mających problemy z poruszaniem się. W celu skorzystania z tego typu usługi należy skontaktować się z firmą Medicus, dzięki której na wizytę nie będziemy musieli długo czekać.