Instalacja wież chłodniczych

11 lat ago admin 0

Wieże chłodnicze to jeden z typów urządzeń stosowanych w systemach klimatyzacyjnych i wentylacyjnych różnego rodzaju. Znajdują one szerokie zastosowanie zarówno w mniejszych systemach klimatyzacyjnych, jak i w dużych urządzeniach chłodzących w przemyśle. Są to urządzenia bardzo praktyczne z wielu względów.

Przy odpowiednim dobraniu rodzaju wież chłodniczych i właściwym użytkowaniu można sobie pozwolić na duże oszczędności energetyczne, zwiększenie wydajności urządzeń, jak również dbałość o środowisko naturalne.

Kwestie ekologii w dzisiejszych czasach są bardzo istotne i podczas wykonywania projektów jakichkolwiek urządzeń, należy kierować się wytycznymi ściśle określonymi przez prawo. Dbanie o środowisko naturalne, w którym żyjemy jest bowiem konieczne, jeśli nie chcemy doprowadzić naszej planety do kompletnej dewastacji.

By przyczynić się do naprawy błędów przeszłości, należy opracowywać takie rozwiązania technologiczne, które pozwolą na oszczędność energii, a tym samym zmniejszą niszczenie atmosfery. Właściwy dobór i stosowanie wież chłodniczych mogą przyczynić się do osiągnięcia tego efektu. I tak już w fazie projektu systemów klimatyzacyjnych należy uwzględnić wiele czynników, które wpływają na wybór konkretnego rozwiązania chłodzącego oraz sposób jego instalacji.

Niebagatelny wpływ na to mają bowiem między innymi lokalizacja urządzenia, przeznaczenie, ilość dostarczanej energii, koszt eksploatacji, wielkość i zapotrzebowanie pomieszczeń na klimatyzację, klimat i środowisko, a także chociażby normy hałasu, który może być produkowany podczas pracy danych urządzeń. Jeśli wszystkie te czynniki zostaną wzięte pod uwagę to można wybrać konkretny typ wieży chłodniczej, który będzie pasował do danego systemu.

Wyróżniamy bowiem wieże otwarte, zamknięte, hybrydowe, wyporne, które różnią się budową, zasilaniem, a nawet rozmiarem. Odpowiedni wybór wież chłodniczych oraz ich właściwe użytkowanie i serwisowanie pozwolą nam bardzo szybko uzyskać korzyści wynikające z ich zastosowania.