Jak działa pompa ciepła?
3 lata ago admin 0
Pompa ciepła to najbardziej ekologiczna, najoszczędniejsza, a przy tym najefektywniejsza forma uzyskania ciepłej wody, a także ogrzania domu. Pompa ciepła zapewnia niskie koszty ogrzewania, a także pracę bez awarii przez długie lata. Pobiera ona energię cieplną z otoczenia budynku, czyli powietrza, wody lub gruntu. Energia ta przy pomocy prądu, przekształca się w energię, którą wykorzystuje się do ogrzewania domu, wody użytkowej, a w czasie upałów do chłodzenia pomieszczeń. Pompy ciepła najczęściej wykorzystywane są w niskoenergetycznym, pasywnym domu.
Co to jest pompa ciepła?
Pompy te są elementem, który należy do większego systemu. Składa się on z trzech części. Pierwsza z nich to źródło dolne, czyli woda, grunt lub powietrze. Druga część to właśnie pompa czerpiąca ciepło z otoczenia i przekształcająca je do użytku. Trzecia część to źródło górne, inaczej instalacja grzewcza, która znajduje się w budynku. Są to tradycyjne grzejniki, albo ogrzewanie podłogowe, ścienne i sufitowe.
Jak działa pompa ciepła?
Pompa ciepła to urządzenie, które zarówno pod względem wielkości, jak i wyglądu jest podobne do lodówki. Działa również na podobnych zasadach. Różnica polega na tym, że pompa ta usuwa ciepło z przestrzeni zewnętrznej i przekazuje je do wnętrza budynku, a lodówka odwrotnie. Pompy nie wytwarzają ciepła, a tylko przekazują je z dołu na górę.
Rodzaje pomp ciepła
Jeśli chodzi o urządzenia takie jak pompa ciepła lubelskie i inne województwa oferują kilka ich rodzajów. Dzielą się one przede wszystkim na pompy ciepła gruntowe i pompy ciepła powietrzne.
Pompy ciepła gruntowe mają źródła ciepła w gruncie. Wykorzystują całą energię, która skumulowana jest w gruncie. Pompy te są bardzo wydajne i mogą być jedyną formą ogrzewania budynku. Natomiast pompy ciepła powietrzne stają się coraz bardziej popularne, ponieważ na starcie nie wymagają dużych kosztów i są proste w montażu. Wadą ich jest to, że wymagają dodatkowych źródeł ogrzewania, które będą wspomagać lub zastępować jej pracę.