Kora sosnowa w Twoim ogrodzie

3 lata ago admin 0

Kora sosnowa jest powszechnie stosowana w wielu ogrodach. Posiada ona estetyczny wygląd, zatem doskonale nadaje się do zdobienia poszczególnych rabat ogrodowych. A ze względu na walory użytkowe przynosi mnóstwo korzyści roślinom zdobiącym ogród.

Czym charakteryzuje się kora sosnowa?

Kora sosnowa to materiał organiczny, który powstaje jako odpad w czasie obróbki drewna. Posiada ona cenne wartości odżywcze oraz izolujące. Ponadto charakteryzuje się tym, że rozkłada się najdłużej ze wszystkich rodzajów kory ogrodowej.

Bardzo często jest ona wysypywana na rozłożoną wcześniej agrowłókninę czarną. Dzięki temu jeszcze wolniej się rozkłada. Korę ogrodową można również rozsypać bezpośrednio na ziemię, ale wówczas trzeba ją częściej uzupełniać.

Ściółkowanie a zastosowanie kory sosnowej

Ściółkowanie to proces polegający na przykrywaniu powierzchni gleby pomiędzy poszczególnymi roślinami warstwą materiału organicznego lub nieorganicznego. Podczas wykonywania ściółkowania ważne jest, aby użyty materiał zastosować w odpowiednim czasie oraz w dostatecznej ilości.

Ściółkowanie gleby jest niezbędne w każdym ogrodzie, gdyż przynosi ono mnóstwo korzyści. Na dobrze wyściółkowanym podłożu nie wyrastają chwasty. Ponadto znacznie wolniej wyparowuje woda z gleby. Rośliny i krzewy wokół których jest rozłożona kora sosnowa prezentują się bardzo ciekawie oraz estetycznie.

Rodzaje kory sosnowej a jej zastosowanie

Kora to materiał organiczny powszechnie wykorzystywany do ściółkowania ziemi pod roślinami. Dzięki dużej popularności producenci oferują korę w różnej postaci. Wyróżnia się:

  • korę surową mieloną – charakteryzuje się ona tym, że jest bardzo uboga w składniki odżywcze. Ponadto wyjaławia glebę ze związków azotu. Jest ona bardzo ciężka i dzięki temu bardzo skutecznie powstrzymuje rozrost chwastów na rabatach. Nie przepuszcza ona światła, a młode chwasty nie są w stanie się przez nią przebić na powierzchnię;
  • korę sosnową drobno mieloną – która doskonale nadaje się do stosowania na niewielkich rabatach, na których posadzone są małe rośliny. Warto pamiętać o tym, że korę tą bardzo łatwo wywiewa wiatr, zatem nie nadaje się ona do stosowania na odsłoniętych przestrzeniach;
  • korę średnio mieloną – która doskonale nadaje się do wszystkich nasadzeń. Jest ona bardziej odporna na wywiewanie przez wiatr;
  • korę grubo mieloną – która świetnie komponuje z obszernymi rabatami, na których rosną okazałe rośliny. Najczęściej jest ona wykorzystywana w parkach oraz dużych ogrodach.