Znaczenie słonia w kulturze afrykańskiej

1 rok ago admin 0

Wszyscy wiedzą, że słoń przynosi szczęście. Zabrany na egzamin pozwala zdać go z najlepszym wynikiem, figurka słonia stojąca w domu chroni mieszkańców przed nieszczęściami. Okazuje się jednak, że figurka słonia ma także inne znaczenia.

Słoń z podniesioną czy opuszczoną trąbą?

Przekonanie, że szczęście przynosi słoń z podniesioną trąbą, wywodzi się z kultury hinduskiej. Był symbolem władzy, bogactwa i tym samym szczęścia. Skąd podniesiona trąba? Nie do końca wiadomo, bo słoń podnosi trąbę tylko w czasie ataku. Prawdopodobnie podniesiona trąba oznaczała zwycięstwo.

Zupełnie inaczej postrzegany jest słoń w kulturze afrykańskiej. Mieszkańcy Afryki uważają słonia za pośrednika między bogami a ludźmi. Każdy ma nad sobą zwierzchnika, a tak potężnym zwierzęciem jak słoń mogą kierować tylko bogowie. Niektóre plemiona uważały, że słonie to wcielenia dawnych przywódców, którzy przybywają, by zażegnać konflikty.

Afrykanie obcowali ze słoniami na co dzień i obserwowali ich zachowanie, dlatego w ich kulturze słoń symbolizuje nie tylko szczęście, ale przede wszystkim siłę, długowieczność, mądrość, empatię oraz troskę o rodzinę. To właśnie te cechy symbolizuje figurka słonia. Figurki słonia afrykańskiego mają trąbę opuszczoną, bo nie czują się zagrożone i są uosobieniem spokoju.

Słoń jest jednym z najczęstszych motywów sztuki afrykańskiej. Pojawia się na obrazach, płaskorzeźbach, ale najczęściej rzeźbione są figurki słonia różnej wielkości.

Afrykańskie rzeźby – dlaczego warto?

Znudzeni minimalizmem i powtarzalnością form szukamy elementów, które nadadzą wnętrzom indywidualizmu i stworzą odpowiedni klimat. Coraz większym powodzeniem cieszą się rzeźby pochodzące z Afryki. Ich największą zaletą jest oryginalność i niepowtarzalność. To dzieła rodzimych artystów, a nie produkcja seryjna. Każda figurka jest inna i ma inną symbolikę. Rzeźby wykonywane są z trwałego drewna tekowego, hebanowego, mahoniowego, wenge. Dzięki temu odporne są na działanie wilgoci i innych czynników zewnętrznych. W otoczeniu figurek afrykańskich łatwo można przenieść się do innej kultury i dać się ponieść wyobraźni. To doskonały sposób na relaks.

Więcej informacji na temat oryginalnej sztuki afrykańskiej można znaleźć na stronie: https://sklep-afrykanski.pl/figurka-slonia-magnes-hebanowy/