Kontrola u stomatologa – jak często powinno się ją odbywać?

4 lata ago admin 0

Zdrowe zęby to jeden z największych skarbów jaki posiadamy. Często w młodości nie zdajemy sobie sprawy z tego jak bardzo będą nam one potrzebne w przyszłości i nieco je zaniedbujemy. Regularne czyszczenie zębów i płukanie jamy ustnej jest w stanie spowodować dużo lepsze samopoczucie i pozostać zdrowym na dłużej. Nie każdy wie bowiem, że od zdrowia zębów zależy również ogólna kondycja naszego organizmu i często nie dbając o nie możemy czuć się źle i nie domyślać się nawet skąd biorą się nasze problemy.

Rutynowa kontrola u dentysty

Wizyty u stomatologów kojarzą się niektórym z dużym bólem, przez co pojawiamy się tam z niechęcią. Wszystko spowodowane jest tym, że jeszcze kilkanaście lat temu dentyści nie zawsze byli tak świetnie wykwalifikowani jak obecnie i posiadali dużo gorszy sprzęt. Oczywiście warto dodać, że zmieniły się również znieczulenia, które wstrzykiwane są nam w dziąsło i są dużo bardziej skuteczne. Dlatego też nawet w przypadku konieczności wyrwania zęba nie powinniśmy się mocno obawiać.

Gabinet stomatologiczny

Gabinety dentystyczne wyglądają obecnie w większości bardzo profesjonalnie i są świetnie wyposażone. Już na pierwszy rzut oka możemy więc zobaczyć różnicę na tle tego, co można było zaobserwować jeszcze kilka lat temu. Polacy chodzą niestety do stomatologów zbyt rzadko i w wielu przypadkach nie jest to spowodowane tym, że jak już zostało wyżej napisane boją się bólu, a po prostu nie stać ich na dodatkowe wydatki. Sytuacja ekonomiczna w Polsce z roku na rok poprawia się jednak coraz bardziej i oby nasi rodacy mogli sobie za kilka lat pozwolić na chociaż jedną wizytę na 2 miesiące.

Kwestie finansowe

To właśnie kwestie finansowe powodują, że pojawiamy się u dentysty zbyt rzadko. Kontrola u dentysty powinna odbywać się według wielu specjalistów co 2 bądź 3 miesiące. Takie regularne sprawdzanie jamy ustnej byłoby nas w stanie uchronić przed wieloma ubytkami, których często nie odczuwamy i dopiero kiedy ząb jest do wyrwania, pojawia się problem w postaci dużego i męczącego bólu.