NDT Bobath czy Vojta? Porównanie metod rehabilitacji niemowląt
6 lat ago admin 0
Dzieci, które urodziły się przedwcześnie, niemowlęta z dziecięcym porażeniem mózgowym, nieprawidłowym napięciem mięśniowym lub asymetrią mięśniową wymagają stosowania odpowiednio dobranej metody rehabilitacji. Obecnie mamy możliwość wyboru najlepszej techniki fizjoterapeutycznej, która jest w stanie pobudzić oraz wspomóc rozwój ruchowy naszego dziecka.
Rehabilitacja ruchowa metodą Vojty
Czeski neurolog dziecięcy Vaclav Vojta w trakcie pracy z niemowlętami, dotkniętymi dziecięcym porażeniem mózgowym zauważył, że uciskanie punktów na stopach małych pacjentów wywołuje ruch oraz napięcie mięśni w okolicach głowy. Obecnie rehabilitacja metodą Vojty obejmuje stymulację określonych punktów na ciele dziecka, dzięki czemu pojawiają się odruchy, które występują podczas zdrowego rozwoju motorycznego. Metoda Vojty wymaga pełnego zaangażowania rodziców lub opiekunów, którzy muszą wykonywać z dzieckiem ćwiczenia w domu. Aby rehabilitacja przynosiła właściwe efekty, konieczna jest czterokrotna stymulacja ciała dziecka w ciągu dnia.
Zalety metody NDT Bobath
Metoda ndt bobath opiera się na wykonywaniu przez dziecko z chorobą neurologiczną specjalnie przygotowanych ćwiczeń, których celem jest poprawa motoryki, utrwalanie dobrych oraz eliminacja nieprawidłowych odruchów. Osoby rehabilitowane tą metodą uzyskują sprawność motoryczną, która pozwala im na sprawne funkcjonowanie w społeczeństwie. Część ćwiczeń jest wykonywana pod okiem wyspecjalizowanego fizjoterapeuty, jednak wiele z nich należy przeprowadzać w domu.
NDT Bobath czy Vojta?
Dziecko w czasie rehabilitacji metodą Vojty musi być całkiem nagie, co u wielu maluszków wywołuje dyskomfort. Ponadto ten model pracy z pacjentem drażni, a niekiedy nawet wywołuje ból. Natomiast w metodzie ndt bobath tak dostosowuje się ćwiczenia, aby nie wywoływały one nieprzyjemnych odczuć u dziecka i zapewniały mu pełne poczucie bezpieczeństwa. Warto również zauważyć, że rehabilitacja techniką ndt bobath może być wykonywana w czasie codziennych czynności, np. kąpieli lub zabawy.