Zastosowanie otoczaków w dekoracji ogrodów

7 lat ago admin 0

Każdy, kto posiada ogród, stara się zwykle doprowadzić go do takiego stanu, aby był reprezentatywny i świetnie wyglądał w oczach gości czy nawet sąsiadów. Niestety często wiąże się to z koniecznością zatrudnienia profesjonalnego ogrodnika czy nawet projektanta ogrodów – przynajmniej tak nam się wydaje, bo nie mamy doświadczenia w tym temacie i nie jesteśmy przekonani o sile własnej wyobraźni.

Tymczasem na dobrą sprawę zastosowanie rozmaitych, prostych i relatywnie niedrogich rozwiązań może dawać tak samo dobre efekty jak sprowadzenie do ogrodu rzadkich gatunków roślin. Wystarczy jednak ruszyć głową i obejrzeć kilka inspiracyjnych zdjęć, aby dopowiedzieć się, że świetnym elementem dekoracyjnym do ogrodów mogą być m.in…. zwykłe i bardzo powszechne otoczaki! Sprawdźmy, jak je wykorzystać.

Czym są w zasadzie otoczaki?

Na początek warto wiedzieć, czym są te otoczaki, które możemy – niewielkim kosztem – wykorzystać przy aranżacji ciekawego miejsca w ogrodzie. Otoczaki są naturalnymi kamieniami, co stanowi ich szczególną zaletę. Mogą pochodzić z różnego rodzaju skał, bo nie jest sprecyzowany tylko jeden ich gatunek. Ich cechą charakterystyczną, która świadczy o przynależności do tej grupy kamieni dekoracyjnych jest przede wszystkim kształt. Wszystkie otoczaki mają zaokrąglone krawędzie, dzięki czemu nie są ostre, a bardzo ładnie prezentują się jako płaska powierzchnia do wysypania ścieżki czy strumyka. Kształt ten otoczaki jako kamienie naturalne zawdzięczają przede wszystkim naturalnemu wpływowi czynników zewnętrznych, przede wszystkim odmywających je wody, ale również wiatru czy ocierania jedne o drugie.

Naturalne czy mechaniczne?

Otoczaki są bardzo pożądane w aranżacjach ogrodów, ale również i wnętrz, dlatego też w wielu aspektach decydujemy się na ich zakup w dużej ilości. To jednak sprawia, że zapotrzebowanie na te kamienie wciąż rośnie, w związku z czym problematyczne staje się ich dostarczenie z natury. Jeśli chcemy więcej aniżeli kilka kamieni i nie w głowie nam zakłócenie naturalnego ekosystemu w rzece czy jeziorze, to idealną alternatywą jest kupno otoczaków wykonanych mechanicznie. Na pierwszy rzut oka są one nie do rozróżnienia od tych naturalnych, ponieważ formowane są w warunkach zbliżonych do naturalnych –w specjalnych bębnach, gdzie wystawione są na wzajemnie ocieranie mechaniczne oraz działania wody.

Tego rodzaju otoczaki możemy przede wszystkim zastosować w aranżacjach ogrodu, gdzie w grę wchodzi woda – np. oczkach wodnych czy sztucznych strumykach. Sprawdzą się jednak również w… obłożeniu elewacji altany ogrodowej.

Jeśli szukasz otoczaków a jesteś z Krakowa lub okolic  -znajdziesz je na stronie Podolski.pl