Kamień w ogrodzie – jaki wybrać?

5 lat ago admin 0

Kamień ogrodowy jest powszechnie stosowanym budulcem w ogrodach różnego typu. Kamienie zazwyczaj różnią się właściwościami i wyglądem. Jak wybrać najlepsze kamienie do swojego ogrodu? Na co warto zwracać uwagę?

Kamień ozdobny na podwórko

Ważnymi czynnikami, na które warto zwrócić uwagę podczas kupna kamieni do ogrodu są głównie wytrzymałość, trwałość, odporność na szkodliwe oddziaływania, kolorystyka i powierzchnia. Wybór najczęściej jest uwarunkowany własnym gustem i stylem ogrodu. Kamień ogrodowy zazwyczaj jest wykorzystywany w formie rozdrobnionej lub naturalnej, jako kostki i płyty. To specyficzny materiał, który zdobi ogród, jednak nie należy przesadzić z jego ilością, aby nie była przytłaczająca. Mieszanie wielu różnych gatunków może wpłynąć negatywnie na wygląd ogrodu, dlatego nie należy za bardzo eksperymentować. Warto zachować umiar i rozsądek, aby efekt końcowy był zachwycający.

Grys

Grys jest kruszywem stosowanym bardzo często w ogrodach; powstaje poprzez rozkruszanie skały na bardzo małe części. W zależności od preferencji, można wybrać grys o kilku rozmiarach (pd 1 mm do 32 mm). To kruszywo jest o tyle ciekawe, że nie musimy ograniczać się do jednego koloru. Dostępne są kamienie żółte, czarne, czerwone, białe, szare, a nawet mieszane. Dodatkowy plus stanowi to, że można wybrać różne rodzaje w zależności od podłoża. Najpopularniejszymi są; grys granitowy, bazaltowy, dolomitowy, kwarcytowy, wapienny lub gnejsowy. Grys doskonale sprawdza się dookoła oczka wodnego lub na ścieżkach ogrodowych – prezentuje się stylowo i nowocześnie.

Zobacz: Podolski Kruszywa - Kamienie ozdobne 

Żwir

Kolejnym znanym materiałem, wykorzystywanym w ogrodzie, jest żwir. To praktyczne rozwiązanie, sprawdzające się głównie w dużych ogrodach – żwir może ozdobić roślinność. Rabaty żwirowe nie tylko ładnie wyglądają, ale także przydają się do uprawy roślin. Dostępne są różne kolory, także mieszane. Taka ozdoba dodaje charakteru w ogrodzie, wygląda bardzo efektownie i inspirująco.

Kamienie ogrodowe są doskonałym sposobem na urozmaicenie ogrodu lub podwórka, dlatego od lat cieszą się dużą popularnością.