Dopłaty do odszkodowań – kto może zyskać?

4 lata ago admin 0

Miałeś wypadek i twoje auto jest uszkodzone? Firma ubezpieczeniowa wprawdzie przyznała ci odszkodowanie, ale uważasz, że jest za niskie? Zobacz, jak możesz uzyskać dopłatę do odszkodowania.

Kto może się starać

Jeśli twoje odszkodowanie od firmy jest zbyt niskie, możesz spróbować uzyskać dopłatę. Musisz jednak wiedzieć, że dopłaty do odszkodowań są przyznawane tylko przy spełnieniu kilku warunków łącznie.

Przede wszystkim musisz mieć prawo do odszkodowania, a szkoda musi być pokryta z OC sprawcy. Zdarzenie, w wyniku którego powstała szkoda, nastąpiło nie później niż 3 lata wstecz. Musi to być też szkoda częściowa na pojeździe, a sama naprawa nie była robiona na podstawie faktur, ani bezgotówkowa.

Kiedy dostaniesz dopłatę

Dopłaty do odszkodowań można dostać w różnych przypadkach. Jednym z nich jest tzw. amortyzacja, czyli zmniejszenie wartości nowych części o tyle, o ile były zużyte części używane.

Podstawą może być także użycie zamienników części, a nie oryginalnych, lub też naprawa części zamiast wymiany.

Niekiedy ubezpieczyciel nie wskazuje w kosztorysie wszystkich szkód, które powinny być naprawione. Może też wykazać rabaty, których nie było.
O dopłatę możesz też wystąpić, jeśli nie zwrócono ci kosztów za auto zastępcze. Dodatkowe świadczenie możesz otrzymać także za np. utratę wartości pojazdu.

Jak to zrobić

Na początek musisz znaleźć firmę, która zajmuje się takimi sprawami. Dobrym przykładem może być Kancelaria CITI. Prześledźmy więc, jak jej biuro odszkodowań zajmuje się sprawami dopłat.

Najpierw musisz przekazać kancelarii kosztorys szkody i decyzję o wypłacie lub numer szkody.

Prawnicy przeanalizują, czy szkodę rozliczono zgodnie z przepisami prawa. Jeśli się okaże, że są rozbieżności, kancelaria poinformuje cię, jaką dopłatę może uzyskać oraz proponuje prowadzenie sprawy.

Jeśli się zdecydujesz, podpisujesz niezbędne dokumenty, a kancelaria po wykonaniu analizy kosztorysu wypłaca ci pieniądze.

Proces uzyskania dopłaty wygląda na prosty, ale wbrew pozorom wymaga dużej wiedzy i jest dość pracochłonny. Dlatego warto skorzystać z usług profesjonalistów.