Gruzja – kraj kontrastów

11 lat ago admin 0

Gruzja od lat fascynuje turystów z całego świata. Szczególnie zaś Polacy, którzy od kilku lat niemal rozkochali się w pięknie Gruzji, odwiedzają i poznają ten kraj odnajdując tam coś niesamowitego. Powstaje wiele książek reportażowych, programów turystycznych, a nawet kulinarnych na temat tego kraju. Co jest takiego niezwykłego w tym kraju, że cały czas zachwyca i zadziwia on swoją niezwykłością? Wydaje się, że to różnorodność sprawia, że Gruzja jest tak interesującym miejscem, które nigdy się nie nudzi i zachwyca turystów.

Jest to bowiem kraj rządzony kontrastami w niemal każdej dziedzinie. Bogata i burzliwa historia Gruzji wpłynęła na skład etniczny kraju oraz nastroje wyzwoleńczo-niepodległościowe wielu grup kulturowych. Przykładem tego, że duch narodów tworzących Gruzję nadal nie wygasł był chociażby konflikt zbrojny, który miał miejsce kilka lat temu w Osetii Południowej. W Gruzji żyją Gruzini, Ormianie, Abchazi, Osetyjczycy, Rosjanie, a także Grecy i Rosjanie. Mieszanka iście wybuchowa. Ale dla turystów równie ciekawe jest zróżnicowanie klimatyczne i naturalne Gruzji. Jest to bowiem kraj rozpięty z jednej strony na wzgórzach Kaukazu, a z drugiej na wybrzeżu Morza Czerwonego. Takie położenie wpływa na klimat, turystykę, przyrodę. Dzięki temu podróżując po Gruzji możemy zobaczyć i poznać wiele kultur i stylów życia. Dlatego też zresztą turystyka w Gruzji może mieć różne oblicze.

Możemy się bowiem opalać na pięknym plażach nadmorskiego kurortu Batumi, bądź przemierzać doliny i góry Kaukazu zwiedzając wciśnięte pomiędzy nie wioski i miasteczka, jak Swanetia czy stolica państwa – Tbilisi. Podróżowanie po Gruzji nie jest trudne, gdyż ludzie mimo dzielących ich różnic są bardzo przyjaźni dla turystów. Możemy się zatrzymać w licznych hotelach, apartamentach, czy pensjonatach w mniejszych miejscowościach. Warto wcześniej zastanowić się, gdzie się zatrzymamy na noc. Na pewno nie będziemy się nudzić zwiedzając Gruzję, ten różnorodny kraj kontrastów, wybuchową mieszankę, która nas oszołomi i na pewno zachwyci.