Urazy kręgosłupa – metody rehabilitacji

1 rok ago admin 0

W wielu aspektach urazy kręgosłupa można uznać za jedne z najczęściej bagatelizowanych – zwłaszcza, gdy nie wystąpiły w wyniku wypadku czy nie spowodowały długotrwałego, uniemożliwiającego funkcjonowanie bólu. To z kolei sprawia, że wielu chorych, cierpiących na kłopoty z kręgosłupem ignoruje rehabilitację i skupia się jedynie na przyjmowaniu przez krótki okres leków redukujących ból.

Tymczasem dobrze przeprowadzona rehabilitacja jest w stanie pomóc w wielu aspektach schorzeń kręgosłupa, zwłaszcza że usuwa nie tylko dolegliwości typowo bólowe, ale również zapobiega rozwojowi dalszych problemów. Sprawdźmy, jakie są najczęstsze metody rehabilitacji po urazie kręgosłupa, a także, kiedy przeprowadza się je oraz jakie są ich wskazania.

Urazy i rehabilitacja kręgosłupa

Od czego zależy metoda rehabilitacji po urazie kręgosłupa?

Przede wszystkim istotne jest to, w jakim odcinku doszło do urazu oraz na ile jest on poważny. Bardzo często dochodzi do urazów w odcinku szyjnym – jest on chyba najczęściej narażony na rozmaite kontuzje. To, jaka metoda rehabilitacyjna jest oferowana przy danym urazie jest zależne również od urazów towarzyszących. W przypadku uszkodzeń jamy brzusznej, klatki piersiowej, a także występowania wstrząsu, uszkodzeń rdzenia czy mózgu podstawą jest odpowiednie postępowanie chirurgiczne oraz farmakologiczne – rehabilitacja jest jednym z ostatnich etapów leczenia. Dzieje się tak z uwagi na konieczność zadbania o zdrowie i dobrą kondycję chorego przed rozpoczęciem działań związanych z jego powrotem do sprawności. Do najczęstszych schorzeń należą przede wszystkim stłuczenia kręgosłupa, jednakże może dochodzić również do skręceń stawów międzykręgowych, ich zwichnięć, a także złamań trzonów kręgów czy wyrostków.

Rehabiltiacja kręgosłupa lędźwiowego

Rehabilitacja w unieruchomieniu i po nim

Kolejnym aspektem, który ma wpływ na to, jak wygląda rehabilitacja po urazie kręgosłupa, jest to, czy pacjent musi być unieruchomiony, czy też nie. W przypadku unieruchomienia odcinka szyjnego stosuje się często ciepłolecznictwo, które ma poprawiać przede wszystkim krążenie oraz działać przeciwbólowo. Dodatkowo stosuje się ćwiczenia korekcyjne dla utrzymania prawidłowej postawy ciała. W przypadku ustąpienia unieruchomienia niezbędna jest często hydroterapia, która pozwala pobudzać zakończenia nerwowe i mięśnie bez obciążania kręgosłupa. Stosuje się również masaże, ćwiczenia na piłce oraz stretching. W przypadku odcinka piersiowo-lędźwiowego zastosowanie mają dwie fazy: ćwiczeniowa, w której stosuje się m.in. techniki TENS, masaże oraz ćwiczenia izometryczne, oraz faza obciążeniowa z ćwiczeniami na piłce, masażem poprzecznym czy terapią manualną.

Więcej przydatnych informacji na temat rehabilitacji kręgosłupa znajdziesz na: https://openmedical.pl/Oferta/rehabilitacja-kregoslupa-krakow/