Akcesoria laboratoryjne

12 lat ago admin 0

Tym co jest najważniejsze podczas przeprowadzania doświadczeń w laboratoriach chemicznych, jest dokładne odmierzanie substancji. Dokonuje się tego za pomocą specjalnego sprzętu dozującego, pośród którego najpopularniejsze są pipety. Każdy z nas pamięta chyba ze szkolnych lekcji chemii szklaną rurkę, za pomocą której odmierzało się ilość odczynników chemicznych, które dodawane były do mieszaniny podczas dokonywania różnych reakcji. Jest to bardzo prosty w swej istocie sprzęt laboratoryjny, ale jednocześnie nieodzowne narzędzie do precyzyjnego dawkowania.

Rodzaje pipet

Wyróżniamy kilka rodzajów pipet, które różnią się ze względu na wielkość, sposób zasysania cieczy, czy po prostu precyzję dawkowania substancji. Najpopularniejsze są pipety Pasteura i miarowa, które mają postać dobrze nam znanej długiej, wąskiej rurki, która z jednej strony jest nieco szersza, albo spłaszczona. Ciecz do pipety zasysa się w nich specjalną pompką, ssawką gumową, bądź ustami – co jednak jest zabronione i niebezpieczne. Pipety miarowe są bardziej precyzyjne i większe, można za ich pomocą przenosić i dozować większe objętości cieczy. Co ciekawe, ponieważ pipety wykonane są ze szkła, na ich ściankach zawsze osadza się mikroskopijna ilość cieczy, której nie dodamy do mieszaniny. Na szczęście miarki są tak kalibrowane, by uwzględni fakt pozostania na przewężeniu ostatniej kropli, czy śladowych ilości substancji na ściankach.

Pipety automatyczne

Najbardziej zaawansowane i skomplikowane pod względem budowy są pipety automatyczne, które służą do wyjątkowo precyzyjnego odmierzania cieczy, nawet w dużych ilościach. Posiadają one specjalne mechanizm ze zbiornikiem, tłoczkiem i pompką, który pozwala za naciśnięciem rączki regulować ilość dawkowanej cieczy. Istnieją też elektroniczne pipety automatyczne, czy takie posiadające wielokanałowe odprowadzenia do dozowania. Poza tym istnieje naprawdę wiele modeli w ramach poszczególnych kategorii. Nie ulega jednak wątpliwości, że pipety są jednymi z najczęściej używanych sprzętów w laboratoriach chemicznych.