Alpinizm przemysłowy – co rozumiemy pod tym pojęciem
7 lat ago admin 0
Jak umyć szklaną fasadę wieżowca? Zamontować nadajnik na wysokim kominie, zawiesić reklamę na wysokiej kamienicy? Odpowiedź znajdziemy pod pojęciem alpinizm przemysłowy. To dziedzina zawodu o stosunkowo młodych korzeniach, praca nie dla każdego, bo na wysokościach i w podwieszeniu.
Skąd się wziął alpinizm przemysłowy?
Alpinizm przemysłowy wykorzystuje techniki znane alpinistom i grotołazom. Przy użyciu lin, w podwieszeniu lub podparciu alpiniści przemysłowi wykonują prace na różnych wysokościach w miejscach, gdzie użycie sprzętu tradycyjnego, jak podnośniki, drabiny, rusztowania, jest po prostu niemożliwe. Alpinista przemysłowy musi być niezwykle sprawną osobą, znającą wszystkie elementy wspinaczki. pojęcie alpinizm przemysłowy pojawiło się w latach sześćdziesiątych w Stanach Zjednoczonych, a już w latach 80-tych powstała tam organizacja IRATA, która dba o stosowanie zasad i norm bezpieczeństwa w tym trudnym zawodzie. W Polsce pierwsi pracujący legalnie alpiniści przemysłowi pojawili się w latach 90-tych. Obecnie w naszym kraju funkcjonuje Organizacja Techników Dostępu Linowego, która pilnuje, aby w pracy na wysokościach stosowane były zarówno polskie, jak i europejskie normy dotyczące tego trudnego zawodu.
Jakie zlecenia?
Alpiniści przemysłowi, czyli technicy dostępu linowego to na ogół pasjonaci alpinizmu, speleologii, gór. Gdy w Polsce alpinizm przemysłowy startował, zarobki w tej branży były bardzo wysokie, a konkurencja niewielka. Obecnie na rynku sporo jest firm, które oferują takie usługi, a w branży można już spotkać kobiety. Wymagane są uprawnienia wysokościowe.
Jakie roboty?
Alpinizm przemysłowy jest obecny w wielu miejscach. Mycie okien na wysokościach, malowanie, tynkowanie, prace na kominach, przeglądy na platformach wiertniczych, naprawy fasad i dachów, montaże i konserwacje anten i masztów itp. Alpinizm przemysłowy jest obecny w wielu miejscach. Wymaga oprócz znajomości technik alpinistycznych również doskonałej kondycji fizycznej – przecież np. umycie szklanej fasady wieżowca to przecież ciężkie i wyczerpujące zajęcie.
Kursy alpinizmu przemysłowego i co dalej?
Przed przystąpieniem do kursu wymagane są badania lekarskie. Kurs wysokościowy polega na zapoznaniu z podstawami bezpieczeństwa i higieny pracy, dopasowaniu sprzętu, utrwaleniu technik na niższych obiektach. Czasem zajęcia w terenie polegają na wspinaczce skałkowej. Na ogół kurs trwa kilkanaście dni i oznacza również określony koszt. Sprzęt wykorzystywany do pracy wysokościowej musi posiadać odpowiednie atesty i certyfikaty.