Ile dostanę za auto na złomie? Od czego zależy cena?

4 lata ago admin 0

Jeśli samochód nie nadaje się już do użytku, należy go zezłomować i wyrejestrować. Stacja Demontażu płaci swoim klientom za oddane do złomowania pojazdy. Ile dostaniesz za złomowanie auta?

Na złomowaniu można zarobić

Dzisiaj kasacja samochodu nie jest już związana z wysokim kosztem. Od lipca 2015 roku, czyli od momentu, gdy przestała obowiązywać opłata recyklingowa, można złomować pojazdy bez płacenia za to z własnej kieszeni. Takie posunięcie miało na celu zmniejszenie ryzyka porzucania wraków.

Teraz auto złom płaci swoim klientom za oddane samochody. Od czego zależy cena za auto poddane kasacji?

Ile dostanę za złomowanie auta? Najważniejsza jest waga!

Jeśli chodzi o złomowanie samochodu cena zależna jest od jego wagi. Nie liczy się zatem marka i model, ale to, ile pojazd waży.

Stawka skupu w Stacjach Demontażu podawana jest za 1 kg złomu.

Za 1 kg złomu można uzyskać zwykle 30-50 groszy. Wobec tego za przeciętny samochód osobowy można otrzymać wypłatę od 300 do 600 złotych.

W przypadku samochodów dostawczych, ciężarowych, autobusów stawki za złomowanie są wyższe i wynoszą najczęściej 60-75 groszy za kg.

Ceny skupu różnią się pomiędzy auto złomami, dlatego wtedy, gdy właściciel chce uzyskać najwyższą cenę, powinien zapoznać się wcześniej z różnymi cennikami.

Niedowaga – mniejsza wypłata

Aby otrzymać pełną zapłatę za samochód oddany do kasacji, musi on mieć minimum 90 proc. oryginalnej wagi wpisanej w dowodzie rejestracyjnym.

Gdy zatem auto jest „wybrakowane”, jego właściciel będzie musiał przygotować się na niższy zarobek. Za każdy brakujący kg odejmowane jest od kilkudziesięciu groszy do 1 zł od ceny sprzedaży.

Wybierz legalną Stację Demontażu

Kierowca chcący sprzedać swój samochód na auto szrot, powinien pamiętać o tym, aby wybrać taką Stację Demontażu, która posiada odpowiednie uprawnienia do prowadzenia usług kasacji.

To właśnie wtedy otrzymujemy odpowiedni dokument do wyrejestrowania samochodu oraz do rozwiązania umowy z ubezpieczycielem, a także możemy mieć pewność, że samochód będzie poddany recyklingowi zgodnie z przepisami prawa.