Jak przygotować projekt naklejek do druku i wycinania?

5 lat ago admin 0

Własne naklejki to świetny pomysł na promocję przedsiębiorstwa. Często są one wykorzystywane przez sklepy internetowe, a następnie naklejane na przesyłki. Oczywiście nalepki, etykietki, czy też stickery są stosowane w wielu rozmaitych branżach. Istotne jest to, aby projekt naklejek do druku został wykonany zgodnie z ogólnie przyjętymi zasadami. Tylko wtedy po wydrukowaniu będą one zgodne z naszymi oczekiwaniami.

Skala w projektowaniu naklejek

Projektowanie naklejek powinno odbywać się w skali 1:1. Dzięki temu unikniemy wszelkich deformacji i zniekształceń. Każdy projekt musi zawierać tylko jedną naklejkę (powiększoną o spady).

Spady

Spady są wymagane w przypadku, gdy tło naklejki jest inne, niż białe. Najlepiej, aby miały one około 1-2 mm.

Kolorystyka

Projekt naklejki powinien być utrzymany w kolorystyce CMYK. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że po wydrukowaniu odcienie będą wyraźne i nasycone.

Format

Projekt naklejki musi zostać zapisany w odpowiednim formacie. Tylko wtedy będzie ona prezentować się po wydrukowaniu niemal identycznie, jak na komputerze. Zaleca się tutaj utworzenie pliku wektorowego. W ostateczności może być to format TIF. Obraz JPG niesie za sobą duże straty, jeśli chodzi o jakość, a więc nie jest to dobre rozwiązanie.

Linia cięcia

Linia cięcia powinna być zapisana w formie wektora. Najlepiej umieścić ją na osobnej warstwie. Dobrze ją również wyróżnić kolorem czerwonym. Bardzo ważne jest to, aby linia cięcia nie znajdowała się w zbyt bliskiej odległości od ważnych elementów.

Projektowanie naklejek a dodatkowe efekty graficzne

Dodatkowe efekty (np. cieniowanie, przezroczystość) powinny zostać spłaszczone. Użyte czcionki najlepiej zamienić na krzywe. W ten sposób zmniejszymy ryzyko utraty spójności.

Samodzielne przygotowanie projektu naklejki do druku nie jest tak proste, jak mogłoby się wydawać. Osoby bez doświadczenie mogą mieć z tym problem. W takim wypadku najlepiej jest skorzystać z wsparcia profesjonalnej drukarni internetowej. Pomoc wyspecjalizowanych fachowców sprawi, że osiągniemy pożądany efekt.