Kto powinien ćwiczyć mięśnie Kegla?

3 lata ago admin 0

Nietrzymanie moczu w większości dotyczy kobiet. Spowodowane jest to zwiotczeniem mięśni dna macicy w wyniku ciąży i porodu oraz naturalnego procesu związanego ze starzeniem się. Warto jednak zaznaczyć, że na nietrzymanie moczu cierpią także mężczyźni.

Czym są mięśnie Kegla?

To mięśnie dna miednicy, ale powszechnie nazywane są mięśniami Kegla. To właśnie ten amerykański ginekolog opracował zestaw ćwiczeń dla kobiet, które wzmacniają mięśnie dna miednicy. Otaczają one macicę, pęcherz, odbytnicę. Wzmocnienie mięśni Kegla to najlepszy sposób na pozbycie się:

  • wysiłkowego nietrzymania moczu (podczas kaszlu, kichania lub wysiłku fizycznego),
  • bólu podczas współżycia seksualnego,
  • problemów z erekcją.

Jak ćwiczyć mięśnie Kegla?

Ćwiczenia na wzmocnienie mięśni dna miednicy zostały stworzone z myślą o kobietach. Warto jednak zaznaczyć, że mogą je wykonywać również mężczyźni.

Od czego zacząć ćwiczenia na mięśnie Kegla? Najpierw należy je zlokalizować. Najlepszym sposobem jest przerwanie strumienia moczu podczas jego oddawania. To właśnie wtedy następuje ich napięcie, zamknięta zostaje cewka moczowa, odbyt oraz wejście do pochwy, w przypadku kobiet. Takie ćwiczenie wykonujemy tylko raz, by zlokalizować mięśnie dna miednicy. Zbyt częste ćwiczenia podczas oddawania moczu mogą doprowadzić do zapalenia dróg moczowych. Teraz możemy rozpocząć właściwe ćwiczenia na mięśnie Kegla. Nie wymagają one wielkiego wysiłku fizycznego, ale konieczne jest zachowanie systematyczności i konsekwencji. Efekty widoczne będą dopiero po kilku tygodniach.

Jak ćwiczyć mięśnie Kegla?

Wystarczy kilka razy dziennie wykonywać sesje polegające na skurczeniu i rozkurczeniu mięśni Kegla. Napinanie mięśni powinno następować podczas wydechu, natomiast ich rozluźnienie podczas wdechu powietrza. Ćwiczenia najlepiej zaczynać od krótkich skurczów i rozkurczów (liczymy do 5), każda seria powinna obejmować 5 serii powtarzanych kilka razy dziennie. Z biegiem czasu można wydłużać czas trwania skurczu dna miednicy do 5 -10 sekund. Podczas ćwiczeń należy zwracać uwagę, by mięśnie brzucha i pośladków były rozluźnione.

Najprostsze ćwiczenia można wykonywać w każdym czasie, w pozycji siedzącej, stojącej, a także w pozycji leżącej.